Bio

Šimon Holý was born in Prague in 1994. He graduated from the Department of Feature Film Directing at FAMU. During his studies, he directed five short films that premiered at several film festivals.

He was a jury member at NEST section in San Sebastian Film Festival in 2017 as well as in Queer Film Festival Mezipatra or Prague Film Festival Febiofest.

Holý also served as a film composer for many films of up and coming Czech filmmakers. The film score he composed with Monika Midriaková for Olmo Omerzu’s Winter Flies was nominated by the Czech Film and Television Academy for the Czech Lion Award. He is also a radio host of weekly pop-culture show Kompot and daily afternoon On-Air Show at the Czech National Radio channel Radio Wave.

His feature debut Mirrors in the Dark premiered in 2021 at Karlovy Vary and travelled around the world. The movie was nominated for two Czech Film Critics Award including Newcomer of the Year. His second film And Then There Was Love… premiered a year after at Karlovy Vary in Proxima Competition. The movies was nominated for both Czech Lion Award and Czech Film Critics Award. His third film Hello, Welcome will be in cinema in 2024.

Šimon Holý se narodil v roce 1994 v Praze. Vystudoval katedru režie hraného filmu na FAMU. Během studia režíroval pět krátkých filmů, které měly premiéru na několika filmových festivalech.

V roce 2017 byl členem poroty sekce NEST na filmovém festivalu v San Sebastianu, dále na Queer Film Festivalu Mezipatra nebo na pražském Febiofestu.

Holý také složil hudbu k mnoha filmům. Za hudbu, kterou složil s Monikou Omerzu Midriakovou k filmu Všechno Bude Olma Omerzua, byl Českou filmovou a televizní akademií nominován na Českého lva. Je také rozhlasovým moderátorem popkulturního pořadu Kompot na stanici Českého rozhlasu Radio Wave.

Jeho celovečerní debut Zrcadla ve tmě měl premiéru v roce 2021 v Karlových Varech a obletěl celý svět. Film byl nominován na dvě Ceny české filmové kritiky včetně ceny pro Objev roku. Jeho druhý film A pak přišla láska… měl premiéru o rok později v Karlových Varech v soutěži Proxima a film byl nominován jak na Cenu české filmové kritiky, tak Českého lva. Jeho třetí film Hello, Welcome bude v kinech v roce 2024.